HAKKIMIZDA

Metek Metal 2007 yılında YAZICI ailesi tarafından kurulmuştur. Geliştirdiği Döner Tabanlı Fırın (DTF) teknolojisi ile sünger demir üretiminde uzmanlaşmıştır.

YAZICI ailesi Türkiye’nin öncü metalurji mühendisleri olarak 1969 yılında Asmaş A.Ş’i. kurarak bu tarihten itibaren Demir Çelik sektöründe yaratıcı ve uluslar arası rekabet gücüne sahip çeşitli refrakter malzemeler , uygulama makine ve ekipmanları ile sıcak tamir robotları üretiminde faaliyet göstermiştir. 2006 yılında bir Amerikan Şirketi olan Minteq firmasının Asmaş hisselerini satın alması ile bu süreç tamamlanmıştır.

Metek Metal DTF teknolojisi ile demir çelik sektörünün atıklarının geri kazanımı konusuna odaklanmıştır. Böylelikle başta çelik tufalı olmak üzere atıkların değerlendirilmesi, proses sonucu sünger demir haline gelerek demir çelik üretiminde hammadde olarak ekonomiye kazandırılması sağlanmıştır. Metek Metal Sünger Demir’i, endüksiyon ocaklarında ergitilerek kaliteli pik demiri üretilmekte ve demir döküm sektöründe de kullanılmaktadır.